LATEST NEWS

IISRO 2015 Winner List

LOW COST SENIOR   LOW COST JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
MUDALAS Gold   CREATIVE ROBOT Gold
LC1 Skirco 70 Silver   NRJR 1 Silver
VENCENDOR 2 Silver   MATCH ROBOT Silver
VECENDOR 1 Bronze   EAGLE Bronze
SMPIT AL HIKMAH MAROS Bronze   MIKRO Bronze
AL BIRUNI ROBOTIC Bronze   NRJR 2 Bronze
Divisi 16 Special Award   SKORCO 3 Special Award
Sekolah Islam Plus Ashri Special Award   SDIT Al Hikmah Maros Special Award
HI SPARTA Special Award   mentari robotik Special Award
GREEN TECH Special Award   Alpha Betha Juniors Special Award
CUSS BOT Special Award   Elang Jawa Tim 3 Special Award
         
RESCUE SENIOR   RESCUE JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
spelfa3 Gold   RAZOR Gold
SMAMDA UYE Silver   ROBO FIGHTER Silver
SKY ROBOT Silver   MUDIPAT ROBOT Silver
spelfa1 Bronze   NXL ROBOT Bronze
JOSS Bronze   GENERATION ROBOT Bronze
SEKIAN Bronze   JAVA ROBOT Bronze
REKTO smamda SDA Special Award   STARS ROBOT Special Award
MRSM JB Special Award   STREET ROBOT Special Award
spelfa2 Special Award   Turbotik 2 Special Award
TERIMA KASIH Special Award   RACING ROBOT Special Award
BUJEL Special Award   YUKON XL Special Award
         
SUMO SENIOR   SUMO JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
AREMU ROBOTIK Gold   SKORCO 1 Gold
SEKIAN Silver   MENTARI ROBOTIK 1 Silver
TERIMAKASIH Silver   MENTARI ROBOTIK 2 Silver
MUDALAS 3 Bronze   ROBOTIK FIGHTER Bronze
PAWITRIKAL Bronze   BLANGKON ROBOT Bronze
BUJOL Bronze   RAZOR ROBOTIK Bronze
Pendan tronik Special Award   SCORCO 3 Special Award
Pendan tronik 2 Special Award   MENTARI ROBOTIK 3 Special Award
Mudala 4 Special Award   SCORCO 4 Special Award
Sumobok 1 Special Award   ELANG JAWA 5 Special Award
Allahuma Sholli Alla Muhammad Special Award   BLANGKON FATIH Special Award
         
UNDERWATER SENIOR   UNDERWATER JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
ROBO SEVEN 2 Gold   RAZOR ROBOT Gold
STARCAPEZ DRAGON Silver   TORPEDO MUDIPAT ROBOT Silver
ROBO SEVEN 3 Silver   NRJR Silver
ROBOSTAR Bronze   MUDIPAT WATER ROBOT Bronze
JOSS Bronze   BLANGKON NYILEM Bronze
M12R Bronze   SDAMADA Bronze
ROBO SEVEN 1 Special Award   ALPHA BETHA JUNIORS Special Award
SEKOLAH ISLAM PLUS AL ASHRI MAKASSAR Special Award   MUHIDABOT 1 Special Award
DIVISI 16 Special Award   MUHIDABOT 2 Special Award
MUNDALAS Special Award      
BARACUDA 1 Special Award      
         
         
THEATER SENIOR   THEATER JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
Mitheon 28 Gold   SKORCO THEATER Gold
Batavia Silver   SD Muhammadiyah Karangwaru Tim 1 Silver
M Turbo Silver   NRJR MEONG MEONG Silver
Mudalas Merdeka Bronze   NRJR FROZEN VERSI RAMADHAN Bronze
Al-Ashri Theater Challenge Bronze   AZZAKIYAH ROBOTIC Bronze
Theater SKIR70 Bronze   SD Islam Al Ashri Makassar Bronze
RoboSeven Bandung Special Award   SD Muhammadiyah Karangwaru Tim 2 Special Award
Barus Robotic Special Award   Muhida Theater Special Award
Vencendor MTS Palembang Special Award   Blangkon Natural Special Award
Kampung Squad Special Award      
         
         
SOCCER SENIOR   SOCCER JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
PariTronics Soccer Gold   Muhidabot 1 Gold
MERSING ROBOSQUAD Silver   Muhidabot 2 Silver
MRSM JB Silver      
M12R Bronze      
Al Jazarii Rochaa 26 Bronze      
fantastico Special Award      
REKTO Special Award      
Langkawi Falcon Special Award      
         
         
         
AERIAL SENIOR   AERIAL CHALLENGE JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
Spelpa 3 Gold   RAZOR ROBOT Gold
Allahuma Sholli Alla Muhammad Silver   CLEVER ROBOT Silver
Zapota 1 Silver   ROBOFIGHTER Silver
M. Turbo Bronze   BLANGKON MABUR Bronze
pawitikra 1 Bronze   ELANG JAWA 6 Bronze
Spelpa 1 Bronze   ELANG JAWA 2 Bronze
Aljazari Roca 26 Special Award   MIKRO Special Award
Firo Fly Special Award   ALPHA BETHA JUNIORS Special Award
Smamda Uye Special Award   MENTARI ROBOTIK 1 Special Award
Shollu Allanabi Muhammad Special Award   AL-HAQ2 Special Award
Spelpa 4 Special Award   AL-ASHRI MAKASAR Special Award
         
TRANSPORTER SENIOR   TRANSPORTER JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
TERIMA KASIH Gold   NXL ROBOT Gold
SKY ROBOT Silver   RAZOR Silver
BUJEL Silver   STARS ROBOT Silver
MR-9 Bronze   GENERATION ROBOT Bronze
M TURBO Bronze   YUKON XL Bronze
AREMU ROBOTIC Bronze   GALAXY ROBOT Bronze
SEKIAN Special Award   SDAMADA Special Award
MUADZAM 1 Special Award   ROBO FIGHTER Special Award
SMADALA Special Award   JAVA ROBOT Special Award
      STREET ROBOT Special Award
      MUDIPAT ROBOT Special Award
         
MISSION CHALLENGE SENIOR   MISSION CHALLENGE JUNIOR
Team Name Award   Team Name Award
FIRE FIRO Gold   NRJR 1 Gold
ZAPOTA Silver   NRJR 3 Silver
BLACK SWEAT Silver   NRJR 2 Silver
MANTAB Bronze   Speed Robot Bronze
MRSM JB 1 Bronze   Scorco 3 Bronze
Reto 1 Bronze   Turbotik 3 Bronze
MRSM JB2 Special Award   Flying Robot Special Award
MERSING ROBO SQUAD Special Award   Generation Robot Special Award
      Elang Jawa 7 Special Award
      Muda Robot 2 Special Award